Republika Środkowoafrykańska - wiza, ambasady, przepisyBangui
Wiza, przepisy wjazdoweObywatele polscy obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu). Informacje dla kierowcówSieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego zaleca się używanie samochodów terenowych. Należy prowadzić samochód powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porządkowych, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu. Gdyby doszło do wypadku z obrażeniami ciała, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się jak najszybciej powiadomić Konsulat Francji w Bangi. Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. W dłuższą podróż trzeba zabrać kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe. Podróżowanie po krajuZe względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej. Przepisy celneMożna wwozić różne przedmioty w ograniczonych ilościach (na własny użytek), m.in. 1 karton papierosów, 1 l alkoholu, 20 filmów do aparatu fotograficznego. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu BezpieczeństwoOd wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w końcu 2006 r. na północy kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. W stolicy i innych większych miastach od godziny 21.00 do świtu obowiązuje godzina policyjna. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem należą do bardzo niebezpiecznych z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, dlatego odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży po Republice Środkowoafrykańskiej. Przydatne informacje• Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej (koszt 105 EUR). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.
• Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego typu Thuraya należy uzyskać zgodę.
• W Bangi jest dużo hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy standard ma hotel Oubangi (dawniej Sofitel).
• Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.
• Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.
• Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).
• W Republice Środkowoafrykańskiej panuje klimat tropikalny wilgotny. Są dwie pory roku: pora deszczowa trwa od maja do listopada, średnia temperatura powietrza przekracza 30 st. C, często padają ulewne deszcze; w porze suchej, między grudniem a kwietniem, temperatura waha się od 20 do 25 st. C.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneBrak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga) jest akredytowany również w Republice Środkowoafrykańskiej. |
|