podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Republika Środkowoafrykańska - wiza, ambasady, przepisy

Bangui     
republika.srodkowoafrykanska
Republika Środkowoafrykańska - podróże do Republiki ŚrodkowoafrykańskiejRepublika Środkowoafrykańska - mapa krajuRepublika Środkowoafrykańska - spis artykułów i galeriiRepublika Środkowoafrykańska - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeRepublika Środkowoafrykańska - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaRepublika Środkowoafrykańska - szczepienia, zdrowie, poradyRepublika Środkowoafrykańska - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURORepublika Środkowoafrykańska - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCORepublika Środkowoafrykańska - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy obowiązani są mieć wizy po­bytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w pla­cówkach dyplo­matycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).
Informacje dla kierowców
Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego zaleca się używanie samochodów terenowych. Należy prowadzić samo­chód powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porząd­kowych, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu. Gdyby doszło do wypadku z obrażeniami ciała, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się jak najszybciej powiadomić Konsulat Francji w Bangi. Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. W dłuż­szą podróż trzeba zabrać kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe.
Podróżowanie po kraju
Ze względów bezpieczeństwa oso­by podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.
Przepisy celne
Można wwozić różne przedmioty w ograni­czonych ilościach (na własny użytek), m.in. 1 karton papiero­sów, 1 l alkoholu, 20 filmów do aparatu fotograficznego. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu
Bezpieczeństwo
Od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w końcu 2006 r. na północy kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. W stolicy i innych większych miastach od godziny 21.00 do świtu obowiązuje godzina policyjna. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem należą do bardzo niebezpiecznych z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, dlatego odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży po Republice Środkowoafrykańskiej.
Przydatne informacje
• Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej (koszt 105 EUR). Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.

• Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego typu Thuraya należy uzyskać zgodę.

• W Bangi jest dużo hoteli o średnim i niskim standar­dzie, najwyższy standard ma hotel Oubangi (dawniej Sofitel).

• Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.

• Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.

• Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachet­nych (poza sklepami mającymi licencję władz).

• W Republice Środkowoafrykańskiej panuje klimat tropikalny wilgotny. Są dwie pory roku: pora deszczowa trwa od maja do li­stopada, średnia temperatura powietrza przekracza 30 st. C, często padają ulewne deszcze; w porze suchej, między grudniem a kwietniem, temperatura waha się od 20 do 25 st. C.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga) jest akredytowany również w Republice Środkowoafrykańskiej.